زگیل تناسلی چیست؟ علائم و تشخیص و درمان در زنان و مردان و پیشگیری

ویروس عامل زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) منجر به بیماری زگیل تناسلی و سپس موجب سرطان دهانه رحم میشود.

ویروس پاپیلومای انسانی شایعترین بیماری مقاربتی ست. ویروس زگیل تناسلی می تواند از طریق تماس پوستی منتقل شود. پاپیلومای انسانی انواع مختلفی دارد. برخی از این ویروسها موجب ایجاد زگیل تناسلی میشوند و در دسته کم خطر هستند. برخی دیگر از انواع این ویروسها منجر به سرطان دهانه رحم می شوند و در دسته پر خطر هستند.

اگرچه هیچ درمان اثبات شده ای برای ویروس عامل زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم وجود ندارد اما واکسن میتواند در مقابل برخی از انواع این ویروس ها از شما مراقبت کند.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی زائده های پوستی است که در کشاله ران، ناحیه تناسلی و یا در اطراف مقعد به وجود می آید.

این زائده های پوستی می توانند از لحاظ اندازه و شکل با هم متفاوت باشند. برخی از آنها شبیه به لکه های صاف سفید رنگ هستند و برخی دیگر به شکل برآمدگی هایی شبیه به خوشه های کوچک گل کلم ظاهر می شوند. در برخی موارد زگیل تناسلی اصلا با چشم دیده نمی شود.

علائم زگیل تناسلی چه چیزهایی هستند؟

بیشتر افراد آلوده به HPV هیچ علائمی ندارند. اگرچه ممکن است علامتهای زگیل تناسلی بسیار خفیف باشد و حتی خود فرد مبتلا نیز متوجه وجود این ویروس و علامتها آن نشود. این علامتها شامل درد، خارش و خونریزی و در برخی موارد ممکن است این زگیل های تناسلی توسعه پیدا کنند، به گونه ای که با چشم دیده شوند.

در صورت مشاهده علائم گفته شده ( درد، خارش، خونریزی و مشاهده زائده ها) ۲ تا ۳ ماه از آخرین تماس جنسی پرخطر و ابتلای شما به ویروس زگیل تناسلی گذشته است. البته در برخی موارد این بازه ی زمانی می تواند کمتر (تا ۳ هفته بعد از مواجهه با عفونت) یا بیشتر (سال ها بعد از مواجهه با عفونت) نیز باشد.

زگیل تناسلیِ قابل رویت، در دورانی بروز می کند که عفونت در حالت فعال قرار دارد اما انتقال ویروس ارتباطی با فعال و یا غیر فعال بودن عفونت ندارد و حتی در زمانی که عفونت غیر فعال است نیز می تواند از فرد مبتلا به ویروس زگیل تناسلی به فرد سالم منتقل شود.

تشخیص زگیل تناسلی چگونه صورت میگیرد؟

وقتی به مطب پزشک میروید، پزشک با معاینه بالینی و مشاهده ناحیه تناسلی و اطراف مقعد، می تواند زگیل تناسلی را تشخیص دهد. ممکن است پزشک در مورد علائم شما و همچنین عوامل خطر سازی مانند رابطه جنسی محافظت نشده و یا هر چیز دیگری که خطر ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش دهد، از شما سوال بپرسد. پزشک جهت انجام آزمایش، دستور نمونه برداری از بافت زگیل تناسلی میدهد.
در مورد خانم ها، اگر تست پاپ اسمیر آنها غیر طبیعی باشد، پزشک آزمایش تشخیص ویروس HPV را تجویز می کند.

در مجموعه سرسبز تشخیص ویروس پاپیلومای انسانی برای خانم ها و آقایان انجام میشود. نمونه برداری انجام میشود و توسط مجموعه به آزمایشگاه برای تعیین نوع ویروس فرستاده میشود.

زگیل تناسلی چگونه درمان میشود؟

ویروس HPV و زگیل تناسلی وجود ندارد اما می توان با استفاده از روش های درمانی علائم آن را تسکین داد و یا از بین برد.

از درمان خودسرانه بپرهیزید و برای درمان زگیل تناسلی اقدام کنید، در مورد بهترین روش درمانی با پزشک مشورت کنید. زشک شما ممکن است دارو برای شما تجویز کند و روش استفاده را به شما بیاموزد.پزشک شما میتواند این زگیل های تناسلی را به کمک لیزر، جراحی و یا انجماد از بین ببرد.

حتی اگر علائم و نشانه های زگیل تناسلی با درمان و یا بدون کمک روش های درمانی، از بین رفتند، بدانید که عفونت HPV می تواند در بدن شما باقی مانده باشد. با اینکه تمام علائم این بیماری ممکن است از بین رفته باشد اما ممکن است زگیل تناسلی توسط شما و از طریق رابطه ی جنسی به همسرتان منتقل شود.

پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی و ویروس HPV

  • هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. کاندوم میتواند خطر انتقال و انتشار ویروس زگیل تناسلی را کم کند اما به یاد داشته باشید که در حین رابطه جنسی پوست سایر نقاط آلوده به ویروس نیز ممکن است با هم تماس داشته باشند و منجر به بروز بیماری زگیل تناسلی شوند.
  • از داشتن روابط جنسی آزاد و پر خطر بپرهیزید اما در صورت داشتن اینگونه روابط حتما در مورد بیماری های مقاربتی با طرف مقابل حرف بزنید. مطمئن شوید که شریک جنسیتان در معرض خطر ابتلا به بیماری های جنسی نبوده است. به یاد داشته باشید که ممکن است یک فرد به بیماری زگیل تناسلی مبتلا باشد بدون آنکه از این قضیه خبر داشته باشد.
  • اگر شما هر گونه علائمی مبنی بر ابتلا به بیماری مقاربتی دارید، از داشتن رابطه جنسی بپرهیزید.
  • از رابطه ی جنسی با افرادی که علائم بیماری های مقاربتی را دارند و یا ممکن است در معرض بیماری های مقاربتی باشند اکیدا خودداری کنید.
  • از داشتن شریک جنسی خارج از عرف بپرهیزید. داشتن بیش از یک شریک جنسی می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش دهد.

رفع موهای زاید با دستگاه لیزر در مجموعه زیبایی سرسبز
مرکز-زیبایی-سرسبز-تزریق-ژل-کربوکسی-تراپی-میکرونیدلینگ-مزوتراپی-در-وب-سایت-مامی-سلام
5/5

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مامی سلام را در اینستاگرام دنبال نمایید
دنبال نمایید
close-image