بیماریهای فک و دهان و صورت

بیماری های دهان و فک و صورت یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی با قدمت حدود ۳۰ ساله در کشور است که به عنوان پل ارتباطی این گروه با رشته پزشکی نقش آفرینی و در نهایت موجب ارتقای سطح سلامت در جامعه می گردد. متخصصین این رشته علاوه بر تشخیص و درمان های غیرجراحی آسیب های مخاطی، اختلالات غدد بزاقی ، آسیب های استخوان های فک و صورت ، اختلالات مفصل گیجگاهی فکی ، دردهای دهان و سر و صورت و سرطان دهان به درمان دندانپزشکی بیماران با اختلالات سیستمیک نیز می پردازند.متخصصین دهان و فک و صورت طرف مشاوره سایر رشته های تخصصی دندانپزشکی در کنترل مشکلات و تغییرات طرح درمان دندانپزشکی بیماران سیستمیک نیز می باشند.

بیماری‌های استوماتوگناتیک یا بیماری‌های دهان، بیماری‌هایی است که مربوط به دهان و فک است. دهان، از ارگان‌های مهم با عملکردهای متفاوت است. همچنین با سرعت زیادی گرفتار بیماری‌های دهانی می‌شود.

انجمن دندانپزشکان آمریکا، این رشته را با نام «آسیب‌شناسی دهان و فک و صورت» می‌شناسند و در توصیف می‌گویند:«ترکیب دندانپزشکی و آسیب‌شناسی است که در ارتباط با طبیعت، شناسایی و مدیریت بیماری‌هایی که روی دهان و فک و صورت تأثیر می‌گذارند، است. علمی که در جستجوی علت‌ها، پروسه و تأثیر آن بیماری هاست.»

سازمان بهداشت جهانی از واژهٔ «بیماری‌های مربوط به غدد بزاقی، فک و پوسیدگی دندان» استفاده می‌کند.

بوی بد دهان چرا ایجاد میشود؟

در اغلب موارد منشاء تنفس بدبو از دهان است که به‌ دلیل اثرات متابولیک باکتریهای دهان روی خرده غذا و پلاک های دندان، بزاق و خون است که گازهای فراسولفیدی، استون و اتانول و سایر گازها را ایجاد نموده و باعث بوی زننده و ناخوشایند میشود. افرادی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی‌کنند، مسلماٌ دچار بوی بد دهان خواهند‌شد.

عفونت لثه و بیماریهای التهابی آن از مهمترین عوامل به شمار‌می‌رود از دیگر عوامل ایجاد بوی بد دهان : سینوزیت، جسم خارجی در بینی، عفونتهای ریه، عفونتهای معده و روده، دیابت نارسایی شدید کلیه و کبد، بیماریهای بدخیم مثل سرطان ریه و بیماریهای عصبی مثل اسکیزوفرنی و یا صرع باشد همچنین استفاده از داروهای ضدفشارخون، ضد‌افسردگی و آنتی‌هیستامین ها که باعث خشکی دهان می‌شوند و یا استفاده از سیگار و مصرف الکل باشد.

درمان بوی بد دهان

اگر این مشکل به‌دلیل نوعی بیماری ایجاد شده‌باشد،باید در ابتدا عامل بیماری‌زا را رفع کرد، ولی در کل رعایت بهداشت دهان و دندان در کاهش بوی بد دهان بسیار مؤثّر است. باید دقت داشت که حین مسواک‌زدن نه تنها روی دندانها، بلکه لثه ها را نیز پاکیزه‌کرد. شستن زبان، سقف دهان و لب ها نیز مهم است چرا که بخش کثیری از باکتریها در این قسمت رشد‌‌میکنند. در ضمن کشیدن نخ‌دندان، نه تنها خرده های غذا را از لابلای دندانها پاک میکند بلکه به تحکیم لثه ها و جلوگیری از بروز بیماریهای مختلف دندان کمک میکند.

رفع موهای زاید با دستگاه لیزر در مجموعه زیبایی سرسبز
مرکز-زیبایی-سرسبز-تزریق-ژل-کربوکسی-تراپی-میکرونیدلینگ-مزوتراپی-در-وب-سایت-مامی-سلام
5/5
بیماریهای مقاربتی

درمان زگیل تناسلی

روشهای درمانی زگیل تناسلی درمان های مختلفی جهت برداشتن زگیل تناسلی وجود دارد ضایعه با برداشتن توسط دستگاه کرایو لیزروکوتر انجام می‌شود و این بدان

خواندن این پست »

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مامی سلام را در اینستاگرام دنبال نمایید
دنبال نمایید
close-image